Kopalnia kwarcu Stanisław – najwyżej położony kamieniołom w Polsce słynący z występowania różnorodnych okazów kwarców stała się celem ostatniej obozowej wędrówki.


Po śniadaniu z pośpiechem udaliśmy się na dworzec kolejowy skąd podjechaliśmy jedną stację do Szklarskiej Poręby Górnej. W trudach upału, po półtorej godzinie marszu dotarliśmy do kamieniołomu, który stał się gigantycznym polem eksploracji. Odkryliśmy tam wiele fragmentów skalnych i konsultowaliśmy ich nazwy i pochodzenie z panią przewodnik. Najczęściej były to kwarce, malachity i fragmenty kształtujących się kryształów górskich. Wracając wspięliśmy się na szczyt Wysoki Kamień, skąd podziwialiśmy panoramę Karkonoszy, Pogórza i Gór Izerskich i Kaczawskich. Powrót do ośrodka na obiadokolację (wróciliśmy o 17.30) okazał się nieco trudniejszy, a to za sprawą ciężaru plecaków, w których nieśliśmy „upolowane skarby”.

Wieczorem w świetlicy zamienionej w salę kinową, wszyscy poszukiwacze obejrzeli film pod tytułem „Jak wytresować smoka 2”, a po krótkim podsumowaniu dnia zmęczeni utulili główki w poduszki.